Odeonarts Müzik Hizmetleri & PR

Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral

#odeoartsmusic #iyimüziktutkusu

Deneyimli müzisyen Emin Fındıkoğlu genç caz vokalisti Melisa Kral ile sahneyi paylaşıyor. Repertuvarlarında sevilen jazz standartların yanı sıra az seslendirilen önemli parçalara yer veriyorlar. Melisa Kral 2010 yılında Bodrum’da Nina Simone’un son dönem bascısı Tony Jones ile çalışmaya başladı ve Kıbrıs’ta da uzun süre düo programlar sahneledi. Ertesi yıl İstanbul’a dönerek Nardis Vokal Yarışması’na katılan Melisa Kral, Emin Fındıkoğlu’yla yolunun kesişmesini yarışmayı dereceyle tamamlamış olmasının ötesinde en kıymetli kazanımlarından biri olarak tanımlıyor.

Melisa Kral
Melisa Kral İstanbul’da doğdu, lise yıllarında katıldığı müzik yarışmasında okuluna dereceler kazandırdığı sırada ilk kez müzik disipliniyle tanıştı. Mimar Sinan Üniversitesi Resim Anasanat Dalı’nda öğrenim gördüğü süreçte birçok müzik grubunda caz ve eksenindeki janrlarda parçalar seslendirdi.
2010 yılında Bodrum’da Nina Simone’un son dönem bascısı Tony Jones ile çalışmaya başladı ve Kıbrıs’ta da uzun süre düo programlar sahneledi. Ertesi yıl İstanbul’a dönerek Nardis Vokal Yarışması’na katılan Kral, Emin Fındıkoğlu’yla yolunun kesişmesini yarışmayı derece ile tamamlamış olmasının ötesinde en kıymetli kazanımlardan biri olarak tanımlıyor ve bir diğer kıymetli kazanımın da Polonya’da düzenlenen Jazz Workshop’ta Sibel Köse’nin öğrencisi olmayı deneyimlemek olduğunu belirtiyor.

Big Band ile ilk kez Pulawy’de çalışma şansına sahip olan Kral, ertesi sene Akbank Caz Festivali’nin düzenlediği Jammz Genç Yetenekler Yarışması’nda En İyi Yorum ödülünün sahibi olarak Veneto Jazz Workshop’a katıldı ve bu kez trompetçi Marco Tamburini ve Ambrogio De Palma yönetimindeki Big Band ile sahne aldı. Sonraki sene Roma’daki Ottava Müzik Okulu’nda Aaron Goldberg’ün ansambl sınıfına katıldı. Piyanist Yiğit Özatalay’ın düzenlemelerini yaptığı repertuarla beşli topluluk şeklinde İstanbul’da pek çok sahnede, düo olarak da İzmir Karaburun Caz Festivali’nde sahne alan Kral için, Emin Fındıkoğlu’nun oluşturduğu Voce isimli grupta Meltem Ünel ile gerçekleşen vokal bütünlüğü ve sonrasında birebir çalışmalarla da açığa çıkmış önemli başlıklardan biri de alto sesin rezonanssal derinliği ve dinleyende oluşturulmak istenen etkisidir. 

OdeonArts Müzik Etkinlikleri & İletişim
Klasik Müzik ve Caz Konserleri, Özel Dinletiler, Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler ve Festivaller 

​​Emin Fındıkoğlu 
İstanbul’da Senjozef Lisesi’nde iken cazla ilgilendi ve üfleme çalgılarla müziğe başladı. Belediye Konservatuarına devam ederken Cüneyt Sermet'in önerisiyle Arif Mardin'den aranjörlük dersleri aldı (1959). Berklee Müzik Okulunda burslu  olarak okudu (1962-66). Dönüşünde İsveçli saksofoncu Lennart Jansson'un dörtlüsünde piyano çaldı (1967), daha sonra bas gitarda Onno Tunç'un sürüklediği Big Soul Band adlı topluluğu oluşturdu. Cazın ikiz kardeşi ve kesinlikle siyah bir müzik olan soul türünde söyleyen Erkut Taçkın'a eşlik ettiler. Caz kulübü işletmek deneyimini The Rhythm Section adlı lokali açarak yaşadı (1970). Burada zamanın ünlü cazcıları Melih Gürel (korno), İsmet Sıral (tenor saksofon), Günnur Perin (kontrbas) gibi isimler çaldılar. Hair müzikalinin İstanbul prodüksiyonunda (1971) müzik direktörlüğü yaptıktan sonra bir süre Avrupa’da dans müziği çalan topluluklarda yer aldı (1972-75) ve caza aslında yabancı olmayan müziklerle de ilgilenmeye başladı.

1970'ler ülkemizde cazın popülaritesinin en düşük olduğu yıllardı ve İstanbu’lun tek caz grubu olan Emin Fındıkoğlu-Onno Tunç topluluğu Moda Deniz Klübü (1976), Galata Kulesi Caz Klübü (1977), Sheraton Oteli Caz Pazartesileri (1978) gibi etkinliklerde görülmeye başladı. Bu ikili Taksimde caz eğitimi veren Polifon adlı bir dershane açtı ve bir süre devam ettirdi.


Emin Fındıkoğlu Dostlar Tiyatrosunun sahnelediği Brecht Kabare'nin (1979) müzik direktörlüğünü yaptı, bu prodüksiyonun LP olarak raflarda yerini almasının ardından 1980'den başlayarak dört yıl boyunca yaz aylarında Bodrum'da çalarak caz kulübü kavramının yerleşmesine katkıda bulundu. Daha sonra günümüzde bile eşi benzeri bulunmayan sivil toplum kuruluşu BİLSAK (Bilim, Sanat, Kültür Kurumu) adlı oluşuma katıldı.  Bilsak Caz Center'in açılmasında (1984) rol oynadı ve Uluslararası Bilsak Caz Festivalinin (1985-89) müzik direktörlüğünü üstlendi. 


Ülkemizin en ünlü cazcısı Tuna Ötenel ile oluşturdukları dörtlü 1.Bilsak Festivalinde çaldıktan sonra üfleme çalgılarda en önemli müzisyenlerimizin katılmasıyla Euphony adını aldı ve hafta sonlarında Bilsak Caz Center, daha sonraları Ece Bar'da çaldı. Büyük ölçüde aynı isimlerin oluşturdukları topluluk 13 yıl aradan sonra Detant (1999) adıyla bir araya geldiğinde soprano saksofonda  Tuna Ötenel'in yanında trompetlerde artık ünlenmeye başlayan Şenova Ülker ve İmer Demirer gene yer alıyorlardı. Topluluk CRR'deki iki konserin dışında İKSV 6. İstanbul Caz Festivali ve 10. Akbank Caz Festivallerinde yer aldı. 


Müzikotek adlı plak şirketinin ısrarı ile üçlü/dörtlü olarak kaydettiği Sinir Standard and Other Dog Songs (1997) adlı albümünde ağız armonikasında Hasan Kocamaz, İzmirli kontrbascı Mahmut Yalay ve davulda Ateş Tezer çaldılar. Bu arada şarkıcılara giderek daha çok eşlik etmeye başladı. En sevdiği müzik türünün vokal caz olduğu bile söylenebilir.


2015 yılında 22. İKSV İstanbul Caz Festivalinin kendisine sunduğu yaşam boyu başarı ödülüne teşekkür etmek için oluşturduğu Emin Fındıkoğlu +12 adlı büyük caz topluluğu (big band) şimdilerde 16 kişiye ulaşan güçlü kadrosuyla Bursa Nilüfer Belediyesi Caz Tatili, Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Selçuk 7 Bilgeler Caz Cumartesileri, Kuşadası Belediyesi Ada Kültür Merkezi, Beylikdüzü Belediyesi Caz Günleri, Beyoğlu Ses-1885 Tiyatrosu, Kadıköy Taşra Kabare, Enka Kültür Sanat Buluşmaları, Karşıyaka Mavi Bahçe Caz Festivali,  27. Akbank Caz Festivali, Ankara Film Festivali Açılış Konseri ve İzmir Caz Festivali’nde yer aldı.