​​Video

Bir dinleyici ve bir müzisyen olarak İlyas Mirzayev hakkında izlenimlerimi aktarırken öncelikle orkestra enstrümanlarını çok iyi tanıdığını belirtmek isterim. Bu sayede her bir enstrümanın becerisini tam olarak ortaya koymasını sağlayacak şekilde yazılmış orkestrasyonun ve aynı zamanda orkestra müzisyeni için de kolay anlaşılır biçimdeki düzenlemelerin besteciliğindeki üstün yeteneğinin en önemli göstergesi. Diğer yandan eserlerinde hem modern tınıları, hem de doğuya ait motifleri kullanması öne çıkan bir başka önemli özelliği. Günümüzde bu kadar renkli ve yumuşak tını yaratıcılığı ile kavrayıcı, insanı içine alan eserler çok nadir yazılmaktadır. İlyas Mirzayev orkestra eşlikli eserlerinde alışılagelmişin dışında Türk ve Azarbaycan enstrümanlarını kullanarak da eşsiz yapıtalar ortaya koydu. Çok geniş bir melodi yelpazesi olan sanatçının, bestelerinde Gürcü korallerinden, oryantal tonlara ve mükemmel caz motiflerine uzanan müzik çeşitliliğini ve halk ezgilerindeki gibi adeta doğaçlama ustalığını görürüz.  

  • ​​Alexander Bazhenov - Prometheus Quartet Üyesi

Eğitim ve Kültür Enstitüsü Kurucusu – Bonn  

​​​Alexander Bazhenov*  İlyas Mirzayevi anlatıyor 

​​Albümler

​​​Diğer video linkleri

​​İlyas Mirzayev, piyano, besteci 

Bakü doğumlu, besteci ve piyanist İlyas Mirzayev ilk müzik derslerini babası, dönemin en önemli Rus bestecilerinden, devlet sanatçısı Musa Mirzayev’den aldı. 1979’da girdiği Bakü Müzik Akademisi Kompozisyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. 1984'de mezun olduktan sonra Moskova Konservatuvarı'nda kompoziyon dalında lisansüstü eğitimi gördü.  Daha sonra çalıştığı sanatçılar arasında Alfred Schnittke, Edison Denisov ve Dimitri Schostakowitsch'in öğrencisi Jevdet Hajiyev bulunmaktadır.
Yüksek orkestrasyon bilgisi ile ustalığını ortaya koyduğu çağdaş müzik ve doğu müziğini birleştiren ve çok renkli bir biçimde kullanan, kadifemsi tınılar ve kavrayıcı, kuşatıcı bir ahenk yaratan sanatçının yapıtları dünyada birçok orkestra tarafından seslendirildi. Bu orkestralar arasında NDR (Norddeutscher Rundfunk), Wüttembergische Philharmonie, Thüringer Symphoniker, Residentie Orkest (Den Haag), Virtousi di Praga ve London Mozart Players bulunmaktadır.
Konçertolarında gelenekselin aksine Türk ve Azerbaycan müzik enstrümanlarının soloları ve onları tamamlayan, eşlik eden orkestradan oluşan eserlerinden Ney Konçertosu, kanun, ud ve piyano konçertoları, Karadeniz Rapsodisi, Rebab Konçertosu ve Üç Deniz Senfonisi gibi eserleri Tokyo, Berlin, Londra, Viyana, Moskova, Paris, Brüksel ve İstanbul’un aralarında bulunduğu birçok kentte seslendirildi.
Klasik müzik besteciliğinin yanı sıra caz piyanisti olarak da bir çok önemli çalışmaları olan İlyas Mirzayev  caz müziğine henüz 16 yaşında beraber çalışmaya başladığı Vagıf Mustafa Zadeh ile adım attı ve tanınmış caz sanatçısı Aziza Mustafa Zadeh’in babası olan bu efsanevi caz müzisyenin izinden gitti. İlk caz grubunu 1985’te kurdu. Farklı ülkelerin müzisyenlerinden bir araya gelen topluluk Kiev Uluslararası Müzik Festivalin’de ilk konserini verdi, daha sonra bir çok caz festivalinde yer aldı. 1997’de Türkiye’de International Project grubunu kurdu. Rock ve dünya müziğini bir araya getiren jazz fusion’un yaratıcılarından Joe Ziwanul ile birlikte sahne aldı. 

Odeonarts Müzik Hizmetleri & PR