OdeonArts Müzik Etkinlikleri & İletişim

Klasik Müzik ve Caz Konserleri, Özel Dinletiler, Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler ve Festivaller 

#odeoartsmusic

Odeonarts Müzik Hizmetleri & PR

Basın Yansımaları & Röportajlar

Ankara’da doğan Merve Kazokoğlu, altı yaşında piyano ve bale derslerine başladı. 1993 - 2000 yılları arasında İstanbul Ün. Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı olarak önce Gürhan Eteke’nin, daha sonra Ayhan Yunkuş’un sınıfında klarnet eğitimi aldı.  1997-2002 yılları arasında Alain Boeglin’in Ankara’da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde ve Fransa’da özel öğrencisi oldu.
Ortaokul ve liseyi okuduğu İstanbul Alman Lisesi yıllarında, “Jugend musiziert” yarışmasının Almanya finallerinde Berlin’de solo dalında birincilik ve Herbert Wurlitzer Özel Ödülü gibi ödüllerle, Alman Müzik Birliği’nin "Deutscher Musikrat" düzenlediği oda müziği kurslarına davet edildi.
2002’de liseden Abitur diplomasıyla mezun olan Kazokoğlu, aynı yıl DAAD bursuyla girdiği Detmold Müzik Yüksekokulu’nda Prof. Hans Dietrich Klaus ile lisans eğitimini 2007’de, oda müziği programını 2009’da, Prof. Thomas Lindhorst ile solistlik sınıfını (Konzertexamen) 2012’de takdir derecesiyle tamamladı.
2007/08’de günümüzün en önemli çağdaş müzik topluluklarından Ensemble Modern’in akademisi IEMA’nın bursiyeri olan Kazokoğlu, yeni müziğe odaklandığı bu dönemde NRW Sanat Vakfı tarafından desteklendi ve Frankfurt Müzik ve Sahne Sanatları Yüksekokulu’nun çağdaş müzik master programını tamamladı.
2008’de İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın “Genç Solist”i, 2009’da Yehudi Menuhin Live Music Now programının bursiyeri oldu. 2011’de Paris, Cité Internationale des Arts’ın rezidans programına seçildi.
Merve Kazokoğlu, Charles Neidich, Ernesto Molinari, Suzanne Stephens, Jörg Widmann, Martin Spangenberg, Nina Janßen, Auryn Quartett, Sir András Schiff gibi önemli isimlerle çalıştı ve ustalık sınıflarına katıldı.
Çok sayıda eserin ilk seslendirilişini gerçekleştiren Kazokoğlu, Bang on a Can Summer Music Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival, Quantensprünge ZKM Karlsruhe, ManiFeste Paris, Hamburger Klangwerktage, Kasseler Musiktage, Impuls Festival Graz, Darmstädter Ferienkurse, Young Euro Classic Berlin gibi pek çok festivalde yer aldı. Konserleri WDR, NDR ve Deutschlandfunk tarafından yayınlandı.
2011’de, Kürten’de düzenlenen Stockhausen Kursları’nda, solo klarnet eseri “In Freundschaft” ile  Yorum Ödülü kazanan Merve Kazokoğlu’nun özel ilgi alanı, besteci Karlheinz Stockhausen ve müzik tiyatrosudur.
2013/14 sezonunda Stockhausen’ın eserlerinden oluşan, Carlus Padrissa’nın (La Fura dels Baus) sahneye koyduğu çocuk operası “Küçük Harlekin”in başrolünde yer almıştır. Opera, Münih’te Bayern Devlet Operası, Moskova Natalia Sats Müzik Tiyatrosu, Graz Operası ve Dschungel Viyana’da sahnelenmiştir.
Kazokoğlu 2014’te, Gelsenkirchen Amfitiyatrosu’nda Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft himâyesinde düzenlenen, NRW Sanat Vakfı’nın 25. kuruluş yıldönümünün kutlandığı Yaz Konseri’ne yabancı solist olarak davet edilmiş, konser WDR televizyonunda yayınlanmıştır.
Merve Kazokoğlu, tiyatro sanatçısı eşiyle Frankfurt’ta yaşamaktadır.

Merve Kazokoğlu, klarnet

Videolar