Odeonarts Müzik Hizmetleri & PR

Ekim 2001’de Fazıl Say’ın Nazım Oratoryosu’nun dünya promiyeri, Naci Özgüç yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Çok Sesli Korosu ve TRT Çoksesli Korosu tarafından seslendirildi ve eserin CD kaydı gerçekleştirildi. Özgüç’ün gerçekleştirdiği dünya prömiyerleri arasında önemli yer tutan diğer bir eser Sabri Tuluğ Tırpan’ın 2007 Mevlana yılı nedeniyle bestelediği  “Mevlana – Simyacı” adlı senfonik şiiridir. Özgüç bu eserin ilk seslendirilişini 29 Mart 2007’de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu, Ziya Azazi, Sabri Tuluğ Tırpan ve Sertab Erener’in katkılarıyla gerçekleştirdi.
Aralık 2011’de Almanya’nın Osnabrück şehrinde yönettiği A.A.Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu yılın “En Başarılı Yabancı Kaydı” seçildi ve konserin CD kaydı yapıldı. Osnabrück Morgenland Festivali’ne sürekli olarak her yıl davet edilen sanatçı, Mart 2013’te Çin’de Türkiye Yılı Açılış Projesi konserlerinde Pekin ve Şangay’da aranjör, orkestra şefi ve müzik direkörü olarak görev aldı.
2014’te Lions Konfederasyonu tarafından “Yılın En Başarılı Orkestra Şefi” ödülüne layık görüldü. Aynı yıl 10. D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde Fazıl Say’ın Hermiyas/Yunus Sırtındaki Çocuk adlı sahne eserinin dünya prömiyerini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdi.
2007 – 2009 Yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi, 2009 - 2012 yılları arasında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 2013 – 2015 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Birinci Şefliği ve Genel Müzik Direktörlüğü  görevlerinde bulunan Naci Özgüç, 2015 yılının başından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Orkestra Şefliği görevini sürdürmektedir.

Naci Özgüç, şef ​​  Biyografi (devamı..)

Müzisyen bir ailede doğan Naci Özgüç, opera sanatçısı annesinin yönlendirmesi ile çok küçük yaşta müziğe adım attı ve ilk piyano derslerini 4 yaşında almaya başladı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Rengim Gökmen’in öğrencisi oldu. 1987 yılında konservatuarın Piyano ve Kompozisyon Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Amerika’da İndiyana Üniversitesi Müzik Okulu’na kabul edildi ve 1990’da Orkestra ve Opera Şefliği Bölümü’nden master derecesini alarak mezun oldu.
İndiyana Üniversitesi’nde şeflik eğitiminin yanı sıra opera rejisi üzerine çalıştı ve iki yıl süresince Oda Operası Müzik Direktörlüğü görevinde bulundu. Bu arada ünlü soprano Virginia Zeani’nin sınıfında korepetitör olarak çalıştı. Avusturya, İtalya, Çekoslovakya ve Amerika’ da çeşitli ustalık sınıflarına katıldı ve konserler yönetti. Birlikte çalıştığı önemli şefler arasında Lorin Maazel, Jiri Belohlavek, Daniel Lewis, Alexander Machek, Thomas Baldner ve Bryan Balkwill bulunmaktadır.
Master eğitiminin ardından Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde şeflik kariyerine başladı. Rengim Gökmen ve Gürer Aykal ile ileri seviyede çalışmalar yaptı.  1991 Yılında, Siena Accademia Musicale Chigiana’da Ferdinand Leitner ve Julio Malaval ile çalıştı, “Diploma of Merit” ile ödüllendirildi ve burada bir konser verdi.
Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi olarak imza attığı prodüksiyonlar arasında Arşın Mal Alan, Damdaki Kemancı, İstanbulname, Zaide, Don Giovanni, Mahagonny, Midas’ın Kulakları, Rigoletto, Uyuyan Güzel, Şımarık Kız, Korsan, Üç Silahşörler, Aşk İksiri ve Carmina Burana, Uçarcasına, Anna Karenina ve Cosi Fan Tutte sayılabilir. Naci Özgüç, Uyuyan Güzel Balesi ile 1993’de TOBAV tarafından verilen “Yılın En Başarılı Orkestra Şefi” ödülüne layık görüldü.
1998’de Hollanda’da “Kirill Kondrashin” yarışmasında 175 kişinin içinden ilk 18’e seçilerek finallere davet edildi. Aynı yıl CD kayıtları da piyasaya çıkarılan, İdil Biret’in solist olduğu, Beethoven’ın tüm piyano konçertolarının seslendirildiği konserlerde Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası’nı yönetti. 2000 yılında Roma Aida Akademisi’nde, “İtalyan Operası” alanında uzmanlaşma eğitimini Maestro Bruno Aprea ile tamamladı.