#odeoartsmusic

Odeonarts Müzik Hizmetleri & PR

OdeonArtsMüzik Etkilikleri & PR

OdeonArts Müzik Hizmetleri & PR, Türkiye'nin değerli müzisyenlerinin uluslararası alanda ve ülkemizde elde ettiği başarılarını tanıtmak, desteklemek ve çalışmalarını organizasyonel anlamda bir üst seviyeye taşımak amacı ile kuruldu. OdeonArts Müzik Hizmetleri & PR'ın kurucusu Saba Sümer, 2001'de Borusan Kültür Sanat Merkezi'nde çalışmaya başladı. Konser organizasyonu, sanatçı ilişkileri ve iletişim, programlama, orkestra menajerliği, tur menajerliği, sanatçı temsilciliği, konser salonu yönetimi gibi çeşitli alanlarında çalıştığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın 2001 - 2014 yılları arasında direktörlüğünü yaptı. 2014'te Borusan Kültür Sanat'tan ayrıldı ve Borusan Quartet'in serbest temsilciliği ve menajerliğine başladı. Aynı yıl menajerliğini üstlendiği diğer sanatçılar ile OdeonArts Müzik Hizmetleri & PR'ı oluşturdu.

Saba Sümer, 2001 -  2014 yılları arasında sürdürdüğü Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası direktörlüğü süresince, 120 kişilik müzisyen kadrosuyla büyük bir senfoni orkestrasına dönüşen BİFO ile 400’den fazla konser ve provalarının yanı sıra odisyonlar, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde oda müziği konserleri ve resitaller düzenledi. Yurt dışında Londra, Salzburg, Münih, Brüksel, Montpellier, Rusçuk ve Atina gibi şehirlerin önemli festivallerinde ve konser salonlarında BİFO, Borusan Oda Orkestrası ve Borusan Quartet konserlerinde organizasyonel yöneticilik  yaptı. Türkiye'den ve yurtdışından yaklaşık 500 müzisyen, 100 dünyaca ünlü konser solisti ve orkestra şefi ile çalıştı, ayrıca müzik direktörü asistanlığı, konser mekanı organizasyonu ve yönetimi, turne menajerliği, orkestra CD ve DVD kayıtları ve prodüksiyon aşamalarında çalıştı, yabancı solistler ve orkestra şefleri ile master classlar düzenledi. 
Açılış, özel davet, lansman gibi çeşitli etkinliklerde organize ettiği klasik müzik ve caz konserlerinin yanı sıra 2006’da Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun açılış konserini düzenledi ve İstanbul OrkestraSion Oda Orkestrası'nın kurulmasında rol aldı.
Bu yıllarda çalıştığı ve işbirliğini sürdürdüğü sanatçılar arasında Gürer Aykal, Suna Kan, İdil Biret, Fazıl Say, Gülsin Onay, Rengim Gökmen, Güher Süher Pekinel, Burak Bilgili, Efe Baltacıgil, Ruşen Güneş, Ender Sakpınar, Cem Yılmaz, Rutkay Aziz, Ali Poyrazoğlu, Memet Ali Alabora, Emre Elivar, Özgür Aydın, Ferhan Ferzan Önder, Atilla Aldemir gibi Türkiye’nin en önemli sanatçılarının yanısıra Maxim Vengerov, Lang Lang, Renée Fleming, Hillary Hann, Angela Gheorghiu, Roberto Alagna Steven Isserlis, Martin Grubinger, James Judd,  Alain Paris, Ion Marin, Sascha Goetzel, Justus Frantz, Joseph Wolfe, Andreas Schüller, Joseph Caballé-Domenech ,Alexander Melnikov, Emil Tabakov, Alexander Rudin, Freddy Kempf, Peter Jablonsky, Isabelle Faust, George Zamphiri, Pavel Kogan, Dino Saluzzi, Brandford Marsalis, John Lill, Ömer Faruk Tekbilek, Johanna Mc Gregore, Lames Ehnes, Katia-Marielle Labeque, Juilliard String Quartet, Philharmonia Chorus, Wienner Sing verein Chorus, Joseph Calleja, Martin Grubinger, Cedric Tiberghien, Indra Thomas, Anne Gastinel, Domenico Nordio, Eilina Vahala, Corey Corevsek, Vadim Repin, Michel Crider, Victoria Mullova, Daniell Müller Schot, Nadja Michel, Isabelle van Keulen, Tzimon Barto and Thomas Hampson, Elina Garanca gibi bir çok dünyaca ünlü sanatçı bulunuyor.  
Saba Sümer 2014'te kurduğu OdeonArts Müzik Hizmetleri & PR adı altında, Türkiye’nin en önemli klasik müzik temsilcilerinden Borusan Quartet, üretkenliği ile öne çıkan genç nesil orkestra şeflerimizden Naci Özgüç  ve Bakü doğumlu besteci – caz piyanisti İlyas Mirzayev'in executive menajerliği ve tanıtımı başta olmak üzere çeşitli caz ve klasik müzik sanatçısı ile çalışmalarını sürdürmekte ve konser projeleri üretmektedir.
Saba Sümer Avrupa Kültür Derneği Üyesi ve İstanbul OrkestraSion Uluslararası Piyano Yarışması Onur Kurulu üyesidir.

Orta ve lise öğrenimini Sainte Pulcherie Fransız Ortaokulu ve Saint Benoit Fransız Lisesi’nde gören Saba Sümer, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü’nde iki yıl okudu.

1986 – 1999 yılları arasında Bodrum’da kurdukları Sunday Yat Turizm ile yurt dışı bağlantılı Mavi Yolculuk Turları, yat turizmi ve işletmeciliği yaptı.

2000 yılında İstanbul’da Akademi İstanbul’da Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim dersleri aldı.
2001'de Borusan Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Menajeri olarak çalışmaya başladı. 
2005 ve 2006 yıllarında düzenlenen Avrupa Kültür Derneği, Avusturya Kültür Ofisi, British Council, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu (Europist Kültürel İşbirliği Platformu) ve İstanbul’un birçok kültür-sanat kurumunun işbirliği ve Amsterdam’da bulunan ECF’in katkılarıyla Kültür-Sanat Yönetimi I ve II başlığı altında düzenlenen sanat yöneticiliği eğitimleri aldı, seminer ve atölye çalışmalarına katıldı. 

OdeonArts Müzik Etkinlikleri & İletişim

Klasik Müzik ve Caz Konserleri, Özel Dinletiler, Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler ve Festivaller