Odeonarts Müzik Hizmetleri & PR

İstanbul'da doğan Zeynep Özbilen, çocukluğundan itibaren müziğe ilgi duydu. 12 yaşında ilk sahneye çıkışında Annie  Müzikali'nde başrol oynadı. Daha sonra bir çok performansta yer aldı ve 17 yaşında Neşeli Günler'de Maria rolünü üstlendi. Sahne aşkı ve şarkı söyleme arzusu onu çok kendine özgü olan dramatik sesini ve stilini geliştirmeye yöneltti.  Anadolu'nun, Akdeniz ve Balkanlar'ın acılı ritmleri ve yerli melodilerinden Ladino ve hatta Latin Amerikan etkilerine kadar uzanan çeşitli kültürlerin ve müzikal mirasların farklı tatlarından ilham alarak, hepsini kucaklayarak müziğe devam etti. 

 
İstanbul'da Gül Sabar'dan klasik şan dersleri aldı. Bu eğitimini Latin perküsyoncu Jozi Levi ve Ayhan Sicimoğlu'ndan aldığı derslerle birleştirerek, yıllar içerisinde benzersiz bir bütünlük yaratarak, gerçek evrensel "soundscpape"te bir çok projeler geliştirdi.  

Zeynep Özbilen,  ​vokal - Latin Jazz Fusion

On yıldan fazla bir süre Ayhan Sicimoğlu'nun kurduğu Türkiye'nin en tanınmış orkestralarından Latin All Stars grubunun birici vokalistliğini yaptı. Daha sonra Latin caz ve Lidino müzik yapan Zeynep Özbilen Caz Orkestrasını kurdu.  Alfredo de la Fe, Armando Miranda, Frankie Morales, Cesar Correa, Rodrigo Rodrigues, Amik Guerra and Laura Fygi gibi Latin müziğin ustaları ile konserler gerçekleştirdi. 


Dört yıldır Toron'da yaşayan sanatçı burada müzik çalışmalarına devam etti. Çeşitli TV'lerde ve CBC Radyo'da ve JazzFM programlarında yer aldı. Müzik direktörlüğünü Roberto Linares Brown'ın yaptığı Latin Müzik Projesinde Celia Cruz, Ismail Miranda ve Hector Lavoe'nun tanınmış parçalarını Türk ve diğer Akdeniz stilleri ile birleştirdi. Ayrıca bazı Türk ve Amerikan şarkıların Salsa, Cumbia, Bachata, Merengue ve ReggaeTon stilinde düzenlemelerini yaptı.

Çok yakında Türkiye'de de çıkacak Zee adlı CD albümünde bu hem orijinal ve hem de otantik repertuardan çalışmaların harika bir seçkisi yer almaktadır. Jaz çalışmalarında ise Canada'nın değerli caz müsisyenlerinin yer aldığı orkestrası ile 2015'te Kuzey Amerika'da bir turne gerçekleştirdi.


​Besteci ve şarkıcı Zeynep Özbilen'in ritm, melodi ve yaratıcı yorumlar aracılığıyla, müziğin kültürler ve insanlar arasındaki birleştirici gücüne olan inancını mümkün olduğu kadar çok kişiye yaymak en büyük hayalidir. Bu müzikal vizyonunu inanılmaz çeşitlilikteki ve yaygın sevenleri ile paylaşabildiği için kendini çok şanslı hisseden sanatçı dört kıtada 500'den fazla konser gerçekleştirdi. Uluslararası caz festivallerinde, geniş ölçekli latin müzik konserlerinde, caz klüpleri ve konser salonlarına seyircisi ile kurduğu yakın ve içten ilişki, sanatçının benzersiz ve kendine özgü şovunu dünya standartlarına taşımaktadır.


Müzik yaşamının yanı sıra MBA alan ve başarılı bir şirket çalışma hayatı da olan sürprizlerle dolu yetenek Zeynep Özbilen ayrıca heykel sanatçısı ve sanat galerisi sahibidir.

CD Album​

Basında yer alan yorumlar:


“Zeynep Özbilen Toronto müzik çevrelerinde kısa sürede kendi markasını yarattı. Toronto'nun en iyi müzisyenleri ile verdiği konserlerin yanı sıra diğer sanatçılara destek olmak üzere de sahne alıyor. Dedikleri gibi klonlamak malesef yasak."

Jaymz Bee (JazzFM)


“Zeynep Özbilen'in müziği alışılmışın dışında bir Türk müziği ve Latin müziği karışımı. Katıksız yeteneği ile harika sesi ve bir araya getirdiği değerli müzisyenlerle çok iyi işler çıkartıyor.” David Clayton-Thomas (musician/composer)


“Zeynep Özbilen iki farklı yerde yaşıyor. Biri doğduğu kent Istanbul ve diğeri burada Toronto'da. Bunun etkilerinin müziğine yansımasını hiç şaşırmadan duyabilirsiniz... Kendine özgü Latin Amerikan tarzı ile örülmüş Türk tınıları lezzetiyle caz, işte Zeynep Özbilen budur!"  Susan McReynolds

​​